Już niedługo w Parku Narodowym Yosemite podziwiać można będzie ponownie niezwykłe zjawisko: wyglądający, jakby tworzył go ogień, a nie woda, wodospad.

Choć zapierających dech piersiach atrakcji naturalnych w Yosemite nie brak, raz w roku (i to nie każdym), szczęściarze odwiedzający park nacieszyć będą mogli oczy niezwykłym widokiem.

wodospad ognia Yosemite

Firefall, wodospad ognia w Yosemite National Park.

Przez kilkanaście dni przypadających na drugą połowę lutego, wodospad Horsetail Fall na wschodnim stoku masywu El Capitan, oświetlony promieniami zachodzącego słońca pod odpowiednim kątem, nabiera niezwykłych, pomarańczowo-czerwonych barw.

Dzięki podobieństwu do płomieni zyskuje on na ten czas przydomek Firefall, co przetłumaczyć można, jako „wodospad ognia”, lub dosłownie „ogniospad”.

Wodospad Ognia w Yosemite jest zjawiskiem wyjątkowym nie tylko dzięki wizualnemu aspektowi, choć wodospad wyglądający, jakby spływały nim płomienie, czy wrząca lawa, jest sam w sobie oczywiście olbrzymią rzadkością.

Kiedy oglądać wodospad ognia w Yosemite?

Tym, co decyduje o jego unikalności Firefall jest fakt, iż jest to zjawisko efemeryczne, a o tym, by mogło zaistnieć decyduje kilka, nie do końca przewidywalnych czynników.

Pierwszym z nich jest wystarczająca ilość wody. Horsetail Fall nie jest wodospadem całorocznym: występuje tylko w sezonie zimowym oraz wczesną wiosną, a zasilają go wody śniegu topniejącego w górnych partiach El Capitan. Przy zbyt skąpych opadach śniegu, wodospad może się w ogóle nie aktywować, lub „ciurkać” zaledwie wątłym strumieniem.

Tym, co sprawia, iż Horsetail Fall zamienia się w Firefall na około 10-15 minut dziennie są promienie zachodzącego słońca, które w drugiej połowie lutego padają pod kątem umożliwiającym to niezwykłe widowisko. Aby mogło do niego dojść jednak, niezbędne jest przejrzyste niebo, a zimą nie jest ono gwarantowane. Im bardziej bezchmurna pogoda, tym większe nasycenie kolorów odbitych w wodach wodospadu.

Kolejnym elementem przyczyniającym się do powstania tego niezwykłego zjawiska jest wiatr, a raczej jego brak. Największe wrażenie ognisty wodospad sprawi w dzień bezwietrzny. Zbyt silny wiatr może sprawić, iż woda, zamiast spływać po stoku El Capitan, gdzie mogą się odbić w niej promienie zachodzącego słońca, po prostu rozproszy się w powietrzu.

Wiele przydatnych wskazówek na temat obserwacji Firefall dostarczy materiał video powyżej.

Firefall 2022 – wskazówki dla gości parku

Wodospad ognia cieszy się olbrzymim zainteresowaniem: miłośników przyrody, ale także fotografii, którzy mają okazję uwiecznić to jedyne w swoim rodzaju zjawisko.

Z myślą o zwiększonej liczbie gości w drugie połowie lutego, a także z myślą o bezpieczeństwie odwiedzających, władze parku wprowadziły szereg ograniczeń dotyczących wizyty przy Firefall, w tym:

  • Wodospad oglądać można od południa do godziny 19.00 (oczywiście właściwy wodospad ognia widoczny jest dopiero podczas zachodu słońca).
  • Goście korzystać powinni z parkingu Yosemite Falls/P1 (na wschód od Yosemite Valley Lodge), pokonując resztę drogi do punktu widokowego El Capitan Picnic Area pieszo (ok. 2.4 km).
  • W przypadku, gdyby parking P1 był pełny, udać należy się na bardziej odległe parkingi Yosemite Village/P2, lub Curry Village/P3, które z łączy z nim bezpłatny autobus wahadłowy.

Znajdź bardziej szczegółowe informacje bezpośrednio na stronie internetowej parku.

Odwiedzenie Firefall w 2022 roku nie wymaga uprzedniej rezerwacji.

Zobacz także:

Zwiedzanie Yosemite – zarezerwuj wycieczki:

 

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 15. lutego, 2022